Podsumowanie „Duchy przeszłości”

Spotkanie z duchami a dokładnie z „Duchami przeszłości” odbyło się 14.10.2017r. w świetlicy wiejskiej w Domacynie. Wyjątkowość tego spotkania polegała m.in. na tym, że rzadko specjaliści pochylają się nad odtworzeniem historii tak małych miejscowości. Tym razem jednak udało się i to dzięki dofinansowaniu z programu Społecznik.

Pracownicy Muzeum w Koszalinie Panowie Krzysztof Jedynak i Andrzej Kuczkowski przygotowali bardzo ciekawe prelekcje dotyczące historii Domacyna, uwzględniając zamierzchłe czasy oraz historię bardziej nam współczesną. Goście słuchający wykładów byli zafascynowani faktem jak wiele informacji ukrywały muzealne archiwa na temat Domacyna. Dowiedziano się m.in. , że nazwę wsi pierwszy raz wymieniono w dokumencie źródłowy z 1260 r. jako DOMACEN.

Po prelekcji goście mogli obejrzeć galerię zdjęć zebranych wśród mieszkańców Domacyna obejmowała ona lata od 40 do 80 XX w. a także wystawę gównie przedwojennych przedmiotów, których używali dawni mieszkańcy Dumzyna (przedwojenna nazwa Domacyna)

Ciekawa historia wiąże się z galerią zdjęć przedwojennych a mianowicie wiele z nich zostało podarowane przez Panią Cynthię A. Sandor z Florydy, która zakupiła w Stanach album ze zdjęciami Domacyna z lat 40. XX w. i poprzez stronę domacyno.pl skontaktowała się z Radą Sołecką  proponując przekazanie zdjęć. Kolejne zdjęcia udostępnił Pan Arno Herms, który przed 1945 rokiem mieszkał z rodziną w Domacynie.   Na jednym ze zdjęć można zobaczyć przelatującego nad Domacynem w 2 poł. lat 30. XX w. LZ-129 Hindenburga – największego niemieckiego sterowca pasażerskiego, który zapewniał podróżującym przelot nad Oceanem Atlantyckim w luksusowych warunkach. Nie zapomniano także o zaprezentowaniu wspomnień dotyczących nieistniejącego już zespołu ludowego z Domacyna „Pomorzanki”.  Prezentowano stroje, zdjęcia z ich występów oraz teksty piosenek.

Na pamiątkę spotkania została wydania kartka okolicznościowa zaprojektowana przez Pana Szymona Kaczmarka oraz broszura historyczna

opracowana przez Pana Krystiana Zalewskiego z Muzeum w Karlinie, który pomagał także w zorganizowaniu spotkania.

Spotkanie historyczne było ostatnim z pięciu projektów realizowanych w tym roku w ramach Społecznika a które zdobyło Domacyno. Autorką projektów była Joanna Pałka a realizatorami Ochotnicza Straż Pożarną w Domacynie i Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Domacyńskiego Ośrodka Spotkań. W działaniach związanych z projektami pomagali nie tylko członkowie w/w stowarzyszeń ale i wielu mieszkańców Domacyna.

 

Duchy przeszłości 94 C 2017 (3)
Duchy przeszłości, Domacyno 2017 r.
Duchy przeszłości 94 C 2017 (4)
Duchy przeszłości, Domacyno 2017 r.
Duchy przeszłości 94 C 2017 (6)
Duchy przeszłości, Domacyno 2017 r.

 

Duchy przeszłości 94 C 2017 (4)
Duchy przeszłości, Domacyno 2017 r.
Duchy przeszłości 94 C 2017 (15)
Duchy przeszłości, Domacyno 2017 r.

 

 

 

 

 

 

 

Duchy przeszłości 94 C 2017 (8)
Duchy przeszłości, Domacyno 2017 r.
Hindenburg
Hindenburg , Duchy przeszłości, Domacyno 2017 r.
Duchy przeszłości 94 C 2017 (17)
Duchy przeszłości, Domacyno 2017 r.

 

Filmik z prelekcji „Duchy przeszłości”

Filmik „Duchy przeszłości” 1

Filmik „Duchy przeszłości” 2

Filmik „Duchy przeszłości” 4

Filmik „Duchy przeszłości” 5